Loading...

Historia stomatologii

Gdzie ma początki współczesna stomatologia? Czy nasi przodkowie korzystali z usług dentystów? Jak doszło do wykształcenia używanych dziś narzędzi i technik stomatologicznych? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania to poniższy artykuł jest dla Ciebie.

Perypetie stomatologiczne

Nasi przodkowie nie zaniedbywali kondycji swojego uzębienia. By ją zachować w jak najlepszym stanie stosowali prototypy dzisiejszych szczoteczek, którymi były zwykłe gałązki. Rozwój stomatologii w znacznie bardziej zaawansowanej postaci wskazuje się na okres XIV wieku. W przypadku Polski łączy się on z powstaniem Akademii Krakowskiej, gdzie zaczęto zgłębiać tajniki dentystyki. Zanim wykształciła się profesja lekarza stomatologa jamą ustną zajmowali się czeladnicy chirurgiczni.

W okresie lat 30. XIX wieku pojawiły się ustalenia związane z praktyką zawodowa podejmowaną przez magistrów chirurgicznych. Znalazły się wśród nich między innymi:

  • Czyszczenie zębów pacjentów
  • Wyrywanie chorych zębów – najczęściej podejmowane przez chirurgów
  • Wypełnianie zębów

Dopiero z biegiem czasu i rosnącym wraz z nim zasobem wiedzy medycznej na temat ludzkiego uzębienia oraz jamy ustnej pojawiły się bardziej zaawansowane metody profilaktyki i leczenia stomatologicznego. W XIX wieku odkryto czym jest zajęcza warga i jak ją leczyć. W Krakowie dzięki inwestycji Kazimierza Wielkiego wiele lat później stworzono Instytut Stomatologii, w jakim kształcono coraz lepiej leczących stomatologów. Postęp technologiczny i ciekawość naukowa praktyków doprowadziły do wykształcenia się poszczególnych specjalizacji w stomatologii.

To dzięki temu procesowi dzisiaj można prostować krzywe uzębienie aparatami ortodontycznymi, korzystać z implantów i wybielania, a także poddawać się wielu innym zabiegom poprawiającym kondycje uśmiechu.

różne kubki do sublimacji https://hurtmedyczny.pl/koncowki-do-szczoteczek-sonicznych